نامه‌نگاری از نوع محرمانه
قاطی كردن با یك كلیك!
تا به‌حال به نوشتن نامه‌های محرمانه فكر كرده‌اید؟ دوست دارید از این به بعد تمام ایمیل‌ها و متون مهم خود را به‌صورت محرمانه بنویسید تا اگر متن آن‌ها در اختیار كاربران غیرمجاز قرار گرفت، نتوانند از محتوای آن مطلع شوند؟

حروف در هم و برهم!

نرم‌افزار این هفته ما ‌Scramble One Click‌ نام دارد. با این نرم‌افزار شما می‌توانید متونی را كه تمایل ندارید همگان قادر به دیدن آن باشند، به‌حالت كد درآورید و از آن‌ها حفاظت كنید. این نرم‌افزار به شما امكان را می‌دهد تا به‌راحتی تمام یا قسمتی از متن مورد نظر خود را رمزنگاری یا كشف رمز كنید و به این طریق، از اطلاعات شخصی و محرمانه خود حفاظت كنید. همچنین، این نرم‌افزار برای مكاتبات محرمانه نیز كاربردهای فراوانی دارد كه یكی از این كاربردها هنگام ارسال رمزهای عبور توسط پست الكترونیكی یا ذخیره تمام رمزهای عبور در داخل یك فایل متنی روی هارد‌دیسك است. ‌ ‌

همان‌طور كه می‌دانید، در چنین مواردی، اگر یك هكر یا هر فرد دیگری به رایانه شما نفوذ كند یا هنگام انتقال اطلاعات و ارسال ایمیل، بتواند محتوای نامه شما را بخواند، به‌راحتی قادر به استفاده از اطلاعات شما خواهد بود اما با كد كردن متون توسط این نرم‌افزار، هیچگاه اطلاعات شما توسط افرادی كه رمز موردنظر را برای خواندن نامه در اختیار ندارند، قابل مشاهده نخواهد بود. ‌ ‌

ویژگی‌ها

برخی از ویژگی‌ها و امكاناتی كه توسط این برنامه در اختیار شما قرار می‌گیرند عبارتند از:

– رمزنگاری بسیار ساده و سریع هر متنی با استفاده از طبقه‌بندی رمزنگاری نظامی

– نمایش متونی كه توسط Scramble On Click‌ رمزنگاری شده‌اند

– نمایش محتوای حافظه موقت ویندوز ‌(Clipboard) ‌ در هر زمان

– پاك‌سازی و تخلیه اطلاعات حافظه موقت ویندوز با یك كلیك

– قابل استفاده در تمام برنامه‌های ارسال ایمیل و تمام نرم‌افزارهای ویرایشگر متن همچون ورد مایكروسافت.

– رمزنگاری™كشف رمز توسط یك كلید میانبر از روی صفحه‌كلید

– تكه تكه كردن متن مورد نظر با توجه به تعداد كلمات مجاز در هر تكه.

محرمانه بنویسید

همان‌طور كه گفتیم، روش استفاده از این نرم‌افزار بسیار ساده است. اگر قصد دارید محرمانه نوشتن را آغاز كنید، می‌توانید به روش زیر عمل كنید:

1– با ورود به سایت سازنده نرم‌افزار كه لینك آن در انتهای نوشتار آمده است، آخرین نسخه از برنامه را دریافت كنید.

2– پس از نصب و اجرای نرم‌افزار در اولین صفحه به‌نمایش درآمده، با كلیك روی گزینه ‌Create‌ می‌توانید یك رمز اصلی برای نرم‌افزار مشخص كنید. توجه داشته باشید كه در اختیار داشتن این رمز به منزله در اختیار داشتن تمام رمزهای ذخیره شده در نرم‌افزار خواهد بود.

3– با ورود به تب ‌Miscellaneous‌ می‌توانید برخی از تنظیمات نرم‌افزار همچون كلیدهای میانبر، مدت زمان وقفه بین فشردن كلیدها، اجرای نرم‌افزار با شروع ویندوز و تعداد كاراكترهای مجاز در هر خط از متن رمزنگاری شده را تغییر دهید.

4– پس از اعمال تنظیمات مورد نظر و مشخص كردن رمز اصلی برنامه، نوبت به كد كردن متون مورد نظر می‌رسد. برای انجام این كار، ابتدا ‌باید تمام متن یا قسمتی از آن را كه قصد دارید به حالت رمزنگاری درآورید انتخاب كنید و آن‌را در حافظه موقت ویندوز كپی كنید (كلیدهای ‌CTRL+C‌ را فشار دهید یا از منوی ‌Edit‌ گزینه ‌Copy‌ را انتخاب كنید)

5– حالا روی آیكون نرم‌افزار كلیك راست كنید و گزینه ‌Scramble the clipboard‌ را انتخاب كنید.

6– در این مرحله، پنجرهایی به نمایش درمی‌آید كه دارای 2گزینه اصلی ‌New Encryption Key‌ و ‌Saved Encryption Key‌ است.

اگرقصد دارید از رمزهای ذخیره شده در برنامه استفاده كنید، گزینه دوم را انتخاب كنید و در صورتی كه قصد دارید رمز جدیدی را برای متن مورد نظرتان در نظر بگیرید، در همان بخش اول، رمز مورد نظر را وارد كنید.

7– در این مرحله متن مورد نظر شما رمزنگاری می‌شود و به‌طور خودكار در حافظه موقت ویندوز قرار می‌گیرد كه در این‌صورت، برای انتقال آن توسط ایمیل یا فایل متنی، ‌باید به بخش مورد نظر بروید و متن را ‌Paste‌ كنید.

محرمانه‌ها را ببینید

با انجام مراحل بالا، متن شما به‌صورت رمزنگاری شده در می‌آید و برای مشاهده این‌گونه متون نیز باید مراحل خاصی را طی كرد. این مراحل به‌طور مختصر عبارتند از:

1– نرم‌افزار ‌Scramble On Click‌ باید روی رایانه نصب شده و در حالت اجرا باشد.

2– متن رمزنگاری شده را انتخاب و در حافظه موقت كنید.

3– روی آیكون نرم‌افزار كلیك راست و گزینه ‌Un-scramble the clipboard‌ را انتخاب كنید.

4– در این مرحله رمز مربوط برای باز كردن متن رمزنگاری شده از شما درخواست می‌شود. رمز صحیح را وارد كنید و در نهایت به یكی از برنامه‌های ویرایشگر متن بروید و دوباره متن موجود در حافظه موقت را ‌Paste‌ كنید. خواهید دید كه متن رمزنگاری‌شده به‌حالت قبل از رمزنگاری تبدیل می‌شود و به‌راحتی می‌توانید آن را مشاهده كنید.

مشاهده و تخلیه

همان‌طور كه قبلا هم اشاره كردیم، از دیگر امكانات این برنامه، نمایش محتوای حافظه موقت ویندوز و تخلیه اطلاعات آن است.

انجام این 2عمل نیز با كلیك راست روی آیكون نرم‌افزار و انتخاب گزینه‌های ‌Wipe the Clipboard‌ و ‌Show Clipboard Viewer‌ امكان‌پذیر است.

(برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید)