ترفند
اكس‌پی در ویستا و 7
ترفندی كه این هفته قصد داریم به شما معرفی كنیم، چندان كاربردی نیست و شاید بتوان گفت هیچ‌جا نیازمند استفاده از آن نخواهید شد. دلیل ذكر كردن آن جالب بودن آن است. حتی می‌توان گفت شاید این ترفند یكی از خطاها یا شیرین‌كاری‌هایی باشد كه برنامه‌نویسان مایكروسافت مرتكب شده‌اند! تابه‌حال از كلیدهای ‌Alt+Tab‌ در ویندوز ویستا یا ویندوز 7 استفاده كرده‌اید؟ اگر هنوز ویندوز ویستا یا 7 را نصب نكرده‌اید، بگذارید كمی در مورد این كلیدها توضیح دهیم. با فشردن همزمان این 2كلید در ویندوزهای ذكر شده، پنجره‌ای برای شما به‌نمایش درمی‌آید كه فهرستی از پنجره‌های فعال در ویندوز را به‌نمایش می‌گذارد. از خصوصیات این پنجره، بزرگی، شفافیت و قابل مشاهده‌بودن پیش‌نمایشی از پنجره‌های فعال است. 
به ادامه مطلب برو


همین قابلیت در ویندوز اكس‌پی نیز وجود دارد، اما تفاوت آن با ویندوز 7 و ویستا در گرافیك و نوع نمایش پنجره‌های فعال است. در ویندوز اكس‌پی، با فشردن این كلیدها صفحه كوچكی باز می‌شود كه شفاف نیست و فقط آیكون پنجره‌ها را نمایش می‌دهد.

با انجام مراحل زیر می‌توانید پنجره به نمایش درآمده در ویندوز 7 و ویستا را به پنجره‌هایی كه در ویندوز اك‌س‌پی مشاهده می‌شود تبدیل كنید!

1– یكی از كلیدهای ‌Alt‌ سمت راست یا چپ صفحه كلید را فشار دهید و پایین نگه دارید.

2– آن كلید ‌Alt‌ كه هنوز نگرفته‌اید را هم فشار دهید و پایین نگه دارید.

3– كلیدی را كه در مرحله اول پایین نگه داشتید، همچنان در همان حالت نگه دارید اما كلید دوم را رها كنید.

4– حالا كلید ‌Tab‌ را فشار دهید.

همان‌طور كه می‌بینید، پنجره حاصل از تركیب كلیدهای ‌Alt+Tab‌ مخصوص ویندوز اكس‌پی در ویندوزهای ویستا و 7 به نمایش در می‌آید.