چند راه ساده برای افزایش كارایی شبکه بی‌سیم خانگی
سیم‌کشی بی‌سیم
تا به‌حال شده از سیگنال ضعیف شبکه بی‌سیم خود ناراضی باشید، قطع و وصل زیادی داشته باشید یا سرعت‌تان زیر خط فقر باشد؟ اگر شما هم از علاقه‌مندان شبکه بی‌سیم هستید یا می‌خواهید خانه یا شرکت خود را به شبکه بی‌سیم مجهز کنید، این مطلب را بخوانید تا با چند راه ساده و کوچک برای بهتر کردن شبکه‌های بی‌سیم خانگی آشنا شوید.

N N N

Groupshackir

(به ادامه مطلب برو)


محل قرارگیری مودم

مودم وایرلس یا اکسس‌پوینت یا آنتن را در میان گیرنده‌ها قرار دهید. بهترین مکان وسط خانه شماست. اگر تجهیزات شما روی دیوار سمت خیابان یا بیرونی خانه نصب شده باشد، بیشتر فضای دریافت سیگنال هدر می‌رود و فقط بخشی از آن در خانه پخش می‌شود. در نتیجه ممکن است در خانه‌تان نقطه کور به‌وجود بیاید. البته نگران این نباشید که نمی‌توان جای تجهیزات را تغییر داد، چون چند راه دیگر هم برای بهتر کردن سیگنال وجود دارد.

دورکردن فلز و دیوار

تجهیزات بی‌سیم خود را از وسایل فلزی، سطح زمین و دیوار دور کنید. فلز، دیوارها و زمین روی سیگنال‌های رادیویی تاثیر می‌گذارند، بنابراین هرچقدر تجهیزات شما به این وسایل و مکان‌ها نزدیک‌تر باشد، سیگنال شما هم ضعیف‌تر خواهد بود.

آنتن قوی‌تر، زندگی بهتر

آنتن‌های معمول تجهیزات بی‌سیم به شیوه خورشیدی1 عمل می‌كنند و سیگنال را به تمام جهات ارسال می‌کنند. در بسیاری از موارد، شما فقط در یک نقطه به شبکه نیاز دارید. برای مثال، مودم را گوشه اتاق گذاشته‌اید و سمت مقابل آن نشسته‌اید. از آن‌جاکه مودم به تمام جهات سیگنال پخش می‌کند، بخشی از سیگنال به‌جایی که نیاز به بستر شبکه ندارد ارسال می‌شود و هدر می‌رود. برای حل این مشکل، می‌توانید از آنتن‌های Hi-gain استفاده کنید. این مدل آنتن‌ها سیگنال را فقط به جهت خاصی ارسال می‌کنند و آن را در قسمتی که شما بیشتر نیاز دارید متمرکز می‌کنند.

امان از دست کارت شبکه‌های بی‌سیم

همیشه تقصیر مودم و آنتن و اکسس‌‌پوینت بی‌سیم نیست. گاهی کارت شبکه ما دچار نقصان یا ضعف می‌شود. کارت شبکه نه‌تنها یک گیرنده است، بلکه به‌عنوان فرستنده هم عمل می‌کند. بنابراین همان‌قدر که باید گیرنده خوبی باشد، به‌همان میزان هم باید فرستنده خوبی باشد. لپ‌‌تاپ‌‌هایی که کارت شبکه وایرلس داخلی ندارند یا کامپیوترهای خانگی که کارت شبکه داخلی دارند، بهتر است از آنتن‌های یواس‌‌بی استفاده کنند. همچنین، باید تا حد امکان از Hawking Hi-Gain استفاده‌کنند که خود حتی باعث تقویت سیگنال هم می‌شود. لازم است به این نکته اشاره کنیم که لپ‌تاپ‌های با کارت شبکه بی‌سیم داخلی، معمولا آنتن‌های بسیار خوبی دارند و نیاز به تغییرات این چنینی نیست.

تشدیدکننده امواج

تشدیدکننده‌های سیگنال2 وسعت و قدرت سیگنال شما را بیشتر می‌کنند، بدون این‌که به تنظیمات خاصی نیاز داشته باشند. فقط کافی است آن را در میانه راه نصب و روشن کنید. نه‌تنها شبکه‌ای با پوشش بیشترخواهید داشت، بلکه در تمام نقاط شبکه سیگنال بسیار خوبی هم دریافت خواهید کرد.

تغییر کانال سیگنال

تجهیزات بی‌سیم می‌توانند در کانال‌های مختلف سیگنال پخش کنند. این عمل درست به ایستگاه‌های رادیویی که طول موج‌های مختلف دارند شبیه است. تاثیر این کار فقط در اماکن شلوغ و پرترافیک خود را نمایان می‌کند. برای مثال، اگر همه دستگاه‌ها روی فرکانس 2.412GHz باشند، این کانال فرکانسی به‌شدت شلوغ و پر از نویز می‌شود. شما می‌توانید کانال‌های دیگر را آزمایش کنید تا به نتیجه مطلب برسید. البته پس از انجام این تغییرات در تجهیزات وایرلس خود، نیازی نیست در کامپیوتر شخصی‌تان تغییری ایجاد کنید، بلکه این تغییرات خود به خود در دستگاه شما اعمال می‌شوند.

مواظب مزاحمان باشید

اگر تلفن بی‌سیم یا هر تجهیزات بی‌سیم دیگری دارید، آنها را درکانال‌هایی تنظیم کنید که با شبکه شما اختلالی نداشته باشند. تلفن‌های بی‌سیم قاتل سیگنال هستند.

 به روز باشید

اگر درایور کارت شبکه خود را به‌روز کنید، بسیاری از مشکلات شما حل خواهد شد. مودم، روتر یا اکسس‌پوینت خود را آپدیت کنید. معمولا شرکت‌های بزرگ اهمیت زیادی برای به‌روز بودن نرم‌افزاری تجهیزات خود قائل می‌شوند. به‌روز بودن فواید زیادی دارد. توجه داشته باشید که باید حتی سیستم‌عامل شما به‌روز باشد.

از یک جا بخرید

سعی کنید تجهیزات خود را فقط از یک شرکت و از یك مارک خریداری کنید. این کار باعث می‌شود این دستگاه‌ها به‌سادگی با هم اتصال برقرار کنند و مشکلات تداخلی کمتری داشته باشید. مدیریت آن نیز ساده‌تر خواهد بود.

فرار از b به g

802.11b پرمصرف‌ترین نوع شبکه‌های بی‌سیم به‌حساب می‌آیند، اما 802.11g، 5بار سریع‌تر از نسخه قبلی است. در ضمن حتی اگر نسخه g داشته باشید، منافاتی با b ندارد و می‌تواند تجهیزات با 802.11b را به‌خوبی پشتیبانی کند.


منتظر نظرات خوب شما عزیزان هستیم