مروری بر فناوری‌های تکان‌دهنده دنیای وب
وقتی دنیا لبخند می‌زند!
هر ساله در عرصه وب شاهد نوآوری‌های زیادی هستیم. از قابلیت‌های جدیدی که به مرورگرها اضافه می‌شوند گرفته تا نرم‌افزارهای تحت وب جالب و زبان‌های برنامه‌نویسی نوین و کارا. بعضی از این ابتکارها فقط لبخندی به‌صورت شما می‌آورند و برخی دیگر به‌خاطر نبوغ و کارایی‌شان ذهن شما را به‌شگفتی وامی‌دارند. در میان بیشتر این فناوری‌ها که طی دو یا سه سال اخیر ارائه شدند، برخی هنوز کامل نشده‌اند اما در این مقاله سعی کرده‌ایم نوآوری‌هایی که به سطحی از کمال رسیده‌اند یا طرفدار زیادی پیدا کرده‌اند یا نیازهایی را برطرف و چشم‌انداز وب را دگرگون کرده‌اند، معرفی کنیم. 


مدیریت هویت

عواملی وجود دارند که اهمیت آنها از خود هویت دیجیتال مهم‌تر است و هنوز کاربران وب به‌خوبی متوجه آنها نشده‌اند. هویت شما در وب دیگر معنای اینکه شما چه کسی هستید، نمی‌دهد. هویت شما کسی است که شما می‌شناسید، چگونه او را شناخته‌اید و چقدر تمایل دارید از شما بدانند. در وب، هویت شما به روابط شما بستگی دارد و هردوی آنها مرتبط با دوستان شما و سایت‌هایی که به آنها مراجعه می‌کنید هستند.

سه فناوری برتر، امسال عرضه شدند که به شما در مدیریت این مجموعه وابستگی‌ها کمک می‌کنند، از میان این سه فناوری، فیس‌بوک را به‌دلیل فیلتر بودن نمی‌توانید استفاده کنید اما گوگل و OpenID راه‌های باز هستند.

این سیستم‌های تعیین هویت، راهی را برای در دست گرفتن کنترل مجموعه دوستان‌تان وجود دارد که در هنگام ثبت‌نام شما در سیستم، اطلاعات دوستان‌تان نیز ذخیره می‌شود. هر کدام از آنها، از سرویس‌های مختلفی در وب بهره می‌برند و همه آنها یک فایده مهم دارند برای ورود به هر سایت نیاز نیست یک هویت نوین بسازید. شما یک کارت هویت مجازی خواهید داشت که قابلیت دسترسی به صدها سایت مختلف را به‌شما می‌دهد. همچنین دیگر لازم نیست پروسه خسته‌کننده کامل کردن پروفایل و اضافه یا کم کردن دوستانتان در هر بلاگ، انجمن یا شبکه اجتماعی که می‌خواهید در آن عضو شوید، را انجام دهید.

این عرصه در آینده نزدیک، شاهد تحولات بیشتری خواهد بود ولی بدون شک سال گذشته به‌خاطر ورود هویت به صنعت وب، ماندگار خواهد شد.

HTML5

این فناوری بسیار مهم هنوز به‌طور کامل جایگرین فناوری پدر خود نشده است، اما در سال گذشته، وب‌سایت‌هایی تلاش کردند گوشه‌هایی از جلوه‌های خیره‌کننده این زبان شرح و نمایش داده‌ها را نشان دهند. هنوز HTML5 جایگزین نشده است، اما هر کسی به‌عنوان طراح وب می‌تواند گوشه‌هایی از این فناوری را قبول کند تا زمان عرضه آن، پیشرو باشد. 

این فناوری، گام بلندی در استانداردسازی تکنیک‌هایی همچون گرفتن و انداختن (Drag & Drop) عناصر بر روی صفحات وب، ویرایش درجای متون و تصاویر در سایت‌ها و روش‌های جدیدی در ایجاد انیمیشن‌ها، برداشت. همچنین از پخش ویدیو و صدا بدون هیچ افزونه‌ای پشتیبانی می‌کند. بدین ترتیب شرکت‌های تولیدکننده افزونه‌ها و پلاگین‌ها همچون ادوب، اپل، مایکروسافت و ... که با فناوری‌های جانبی خود این بخش از وب را در دست گرفته بودند، باید تغییری در رفتار خود ایجاد کنند در غیر این‌صورت حذف خواهند شد.

روند زندگی

دلیل به‌وجود آمدن نسل جدید نرم‌افزارهای اجتماعی، کمک به ما برای مدیریت اطلاعات آشفته‌‌ای که طول زندگی ایجاد شده‌اند، بود. سایت‌هایی مثل FriendFeed، Plaxo Pulse و Digsby همچون متراکم‌کننده‌های شبکه‌های اجتماعی عمل می‌کنند. درواقع قیف مجازی هستند! تمام تذکرات، فیدها و به‌روزرسانی‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف از یک طرف وارد، و سرویس‌ها به‌شکل یک نوار بهم‌پیوسته از طرف دیگر خارج می‌شوند که شما را از شر دیدن بیش از یک دوجین سایت مختلف برای اینکه بفهمید چه چیزی به دوستانتان مربوط است یا چه چیزی گوش می‌کنند، راحت می‌کند. این کنترل‌ها به شما امکان می‌دهند روندی را مرتب یا فیلتر کنید و یا آن را هرس کنید تا فقط چیزی را ببینید که واقعا مهم است.

هشیاری از جا و مکان

اطلاعاتی که براساس موقعیت فرستاده می‌شوند به نیازی برای هر سرویس وب موفق تبدیل شد.

کافیست یک دکمه در کامپیوتر یا موبایل خود فشار دهید تا به یک سرویس وب بگویید کجا هستید و آن سرویس به‌شما خواهد گفت چه رستورانی نزدیک شما است یا چه فیلمی در نزدیکی منزل شما روی پرده سینماها است. اشتباه نکنید، قرار نیست اطلاعاتی وارد کنید، فقط به وب‌سایت یا سرویس مورد نظر متصل می‌شوید و آن بقیه کارها را انجام می‌دهد.

کنسرسیوم تارجهان‌گستر، ائتلافی که بدنه وب را کنترل می‌کند، ایده‌ای برای توسعه شکل داد، تا مجموعه‌ای از استانداردها، برای کنترل اطلاعات جغرافیایی کاربر با درنظر گرفتن حقوق کاربر و هماهنگ با دیگر بخش‌های وب، به‌وجود آید. گروه یابنده مکان جغرافیایی W3C امیدوار است تا اواخر سال 2009 اولین دستورالعمل خود را ارائه کند.