محافظت از تنظیمات پیکربندی رایانه با System restore
گاهی اوقات نصب برنامه‌های جدید دردسرساز می‌شود. در این حالت برنامه‌های اجرایی نصب‌شده با ایجاد تغییراتی در گرداننده‌ها و یا رجیستری رایانه، بخش دیگری را از کار می‌اندازند. آسان‌ترین راه برای حل این مساله در ویندوز اکس‌پی، استفاده از System Restore برای برگردانیدن سیستم به حالت اولیه است که در نقاط زمانی مشخص، تصاویری لحظه‌ای به‌نام نقطه بازگشت (Restore points) از وضعیت سیستم را ذخیره کرده و كاربر می‌تواند با برگردانیدن سیستم به وضعیت پیشین در این نقاط و باطل کردن تغییرات قبلی، طی مراحل زیر این کار را انجام دهد. برای شروع کار اطمینان حاصل کنید که حداقل 200مگابایت فضای خالی جهت ذخیره داده در دیسک سخت رایانه خود دارید. 

- در مسیر زیر گزینه‌های  System tools و System restore را انتخاب کنید:

در منوی پدیدار شده، Restore point را برگزینید و مشخصات مورد نظر خود را وارد و  Create restore point را کلیک کنید.

2- اگر خودتان بخواهید نقطه اعاده را ایجاد کنید، لزومی ندارد تا هر بار این کار را به‌صورت دستی انجام دهید. دستورات از پیش زمان‌بندی شده، امکان ایجاد نقاط برگشت را از طریق تنظیمات پیکربندی خودکار از پیش تعیین شده میسر می‌کند. در كنترل‌پنل، Performance and Maintenance و بعد Scheduled Tasks را انتخاب و Add scheduled task را برگزینید. بعد با انتخاب اولین صفحه ویزارد دستورات از پیش زمان‌بندی شده، به فهرست برنامه‌های اجرایی (System Restore) بروید و روز و زمان ایجاد نقطه برگشت را انتخاب و نام کاربر و رمز عبور برای مدیر سیستم را وارد كنید. از این به بعد هر گاه رایانه را روشن کنید، دستورات از پیش زمان‌بندی شده به‌صورت نامحسوس و خودکار در پس زمینه اجرا می‌شوند.

3- اگر بخواهید رایانه خود را به زمانی عقب‌تر برگردانید، طبق مرحله 1 عمل کنید. همه مدارک را ذخیره کنید و ببندید. در صفحه Welcome، با انتخاب گزینه  Restore my computer to an earlier time ، و هدایت به یک تقویم در گوشه راست آن، همه نقاط برگشت برای یک ماه خاص با نام و تاریخ نشان داده می‌شوند.

4- در صورت عدم موفقیت و یا باطل کردن ساخت نقطه برگشت، مرحله3 را تکرار کنید. انتخاب نقطه زمانی پیشتر بهتر است. صفحه برگشت سیستم را باز کرده روی صفحه Welcome، گزینه Undo my last restoration را کلیک کنید. پس از بوت دوباره رایانه، مدارک ذخیره شده تغییری نکرده و فقط لازم است برنامه‌هایی را که زمان نصب آنها بعد از نقطه برگشت است، مجددا نصب کنید.

5- اگر برگشت سیستم در حالت عادی کار نکرد، رایانه را Restart و دكمه F8 را نگهدارید تا از حالت ایمن (Safe Mode) وارد شوید و دستورات را طبق مرحله 3 و برای ایجاد نقطه اعاده جدید مراحل 1 و 2 را تکرار کنید.