ازنشانی رمز عبور

هشدار مهم: اعمال تغییرات اشتباه در رجیستری ویندوز ممكن است به طور كامل سیستم‌عامل شما را از كار بیندازد، پس چنانچه مهارت لازم را در به كارگیری این ترفند ندارید، بهتر است از انجام آن چشم‌پوشی كنید.

همچنین با بازنشانی رمزعبور سیستم‌عامل به این روش، دسترسی شما به فایل‌ها و اطلاعات encrypt (رمزنگاری) شده از بین می‌رود.

امنیت بسیار پایین ویندوز اكس‌پی موجب شده بود تا كاربران مبتدی نیز براحتی مرحله رمز عبور اولیه ویندوز را رد كرده و بدون در اختیار داشتن رمز، بتوانند وارد رایانه شوند و رمز مدیر سیستم را نیز از بین ببرند. انجام این كار در مواقعی كه رمز عبورتان را فراموش كرده‌اید و قصد ورود بی‌اجازه به رایانه دیگران را ندارید، بسیار مفید است چرا كه می‌توانید بدون دراختیار داشتن رمز عبور، وارد سیستم‌عامل شده و رمز جدیدی را برای خود تعریف كنید. با توجه به این موضوع و بروز این مشكل در سیستم‌های عامل ویندوز ویستا و 7، و از آنجا كه امنیت این سیستم‌ها بسیار بالاتر از ویندوز اكس‌پی است و دور زدن رمز عبور آن براحتی امكان‌پذیر نیست. در ادامه روش بازنشانی رمزعبور ویندوزهای ویستا و 7 را برای شما شرح می‌دهیم تا چنانچه رمز عبور خود را فراموش كردید، به جای نصب مجدد ویندوز، بتوانید رمز فعلی را حذف و رمز جدیدی را تعریف كنید.

1‌‌ـ‌ برای انجام این كار ابتدا می‌باید دیسك نصب ویندوز را در اختیار داشته باشید و اولویت اول بوت رایانه را نیز روی درایو نوری رایانه تنظیم كرده باشید. (این تنظیمات در بایوس رایانه اعمال می‌شود و با توجه به حرفه‌ای بودن این ترفند، مطمئنا كاربران خواننده این بخش با انجام این كار آشنایی دارند.)

2‌‌ـ‌ پس از بوت شدن رایانه توسط دیسك نصب سیستم‌عامل، در صفحه اول زبان انگلیسی را انتخاب و روی گزینه Repair your computer كلیك كنید.

3‌‌ـ‌ پس از طی مرحله 2، پنجره System Recovery Options برای شما نمایش داده می‌شود كه می‌باید گزینه Use recovery tools… را در آن انتخاب كرده و از كادر میانی پنجره موجود، سیستم‌عامل خود را انتخاب و روی كلید Next كلیك كنید.

4‌‌ـ‌ در ادامه با كلیك روی گزینه Command Prompt ، فرمان regedit را در آن وارد كنید.

5‌‌ـ‌ پس از باز شدن پنجره ویرایش رجیستری، می‌باید گزینه HKey_Local_Machine را انتخاب كرده سپس از منوی File گزینه Load Hive را انتخاب كنید.

6‌‌ـ‌ در پنجره باز شده، فایل SYSTEM موجود در مسیر Windows\System32\config\ را از روی ‌هارددیسك خود انتخاب و گزینه Open را كلیك كنید.

7‌‌ـ‌ در پنجره باز شده یك نام برای Key Name برگزینید (به عنوان مثال 123 را تایپ كنید)

8‌‌ـ‌ پس از طی مراحل فوق، مجددا پنجره ویرایش رجیستری را مشاهده می‌كنید. در این مرحله می‌باید روی گزینه HKey_Local_Machine 2 بار كلیك كنید تا گزینه‌های زیرشاخه آن نمایش داده شود. سپس روی گزینه 123 نیز همین كار را انجام دهید و از میان گزینه‌های موجود در آن گزینه Setup را انتخاب كنید.

9‌‌ـ‌ حالا از بخش سمت راست گزینه SetupType را پیدا كنید و پس از كلیك راست روی آن و انتخاب گزینه Modify، مقدار Value data را به عدد 2 تغییر دهید و OK را بزنید.

10‌‌ـ‌ مجددا از بخش سمت راست، گزینه CmdLine را پیدا كنید و پس از كلیك راست روی آن و انتخاب گزینه Modify، در كادر Value data عبارت cmd.exe بنویسید.

11‌‌ـ‌ حالا از منوی File گزینه Exit را انتخاب كنید تا پنجره ویرایش رجیستری بسته شود سپس در خط فرمان داس عبارت regedit را تایپ كنید و كلید اینتر را فشار دهید تا ویرایشگر رجیستری مجددا باز شود.

12‌‌ـ‌ حالا روی گزینه

HKey_Local_Machine 2 بار كلیك كنید و گزینه «123» را كه در مرحله 7 ایجاد شده بود انتخاب كنید. سپس از منوی File، گزینه Unload Hive را برگزینید و در پنجره سوالی به نمایش درآمده گزینه Yes را انتخاب كنید.

13‌‌ـ‌ مجددا با استفاده از گزینه Exit در منوی File از ویرایشگر رجیستری خارج شوید و در خط فرمان داس عبارت exit را تایپ كنید تا از این بخش نیز بیرون بیایید.

14‌‌ـ‌ دیسك نصب ویندوز را بیرون بیاورید و رایانه را خاموش و روشن كنید.

15‌‌ـ‌ پس از روشن كردن مجدد رایانه هنگام عملیات بوت، پنجره فرمان داس به نمایش درخواهد آمد. در این بخش باید نام كاربری و رمز عبور خود را مطابق دستور زیر تایپ كنید:

به عنوان مثال:

net user click 123456

پس از وارد كردن دستور فوق در صورتی كه پیغام The Command Completed Successfully نمایش داده شود، نام كاربری click با رمز عبور 123456 در سیستم عامل ایجاد شده است و می‌توانید دستور exit را تایپ كنید تا از خط فرمان خارج شده و با رمز جدید به سیستم عامل وارد شوید.

توجه: چنانچه میان حروف نام كاربری شما فاصله خالی وجود دارد باید هنگام استفاده از دستور فوق، نام كاربری را بین 2 علامت « « قرار دهید. به عنوان مثال:

net user “jame jam”123456